»Izglasovanje sprejemljivosti zakona za nadaljnjo obravnavo bo v prvi obravnavi potrditev volje državljank in državljanov. Nasprotno, bo zavrnitev predloga zakona izdaja te volje ljudi. Sprejem zakona bi Slovenijo uvrstil v skupino naprednih držav, ki so pomoč pri svobodnem končanju življenja že uzakonile. Slovenija bi to storila kot prva država nekdanje Vzhodne Evrope.«
»Ta zakon potrebujemo zato, da ima vsakdo možnost, govorim o možnosti, da svoje življenje konča mirno in dostojanstveno, in to na podlagi svoje lastne odločitve in svoje lastne volje. Moje življenje, moja pravica.«
»Namen zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni nadomestiti slabo delujočo paliativno oskrbo, temveč zakon razrešuje avtonomijo odločanja o življenju in smrti pri neozdravljivo bolni osebi.«
»Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja uveljavlja pomoč pri končanju lastnega življenja kot pravico vsakega, da odloča o koncu svojega življenja v skladu s svojimi ideali in prepričanji. S tem varuje njegovo dostojanstvo, zmanjšuje neželeno trpljenje in odpravlja diskriminiranost tistih, ki brez pomoči drugih svojega življenja ne morejo končati. Zakon z ničimer ne izključuje paliativne oskrbe, temveč jo spodbuja.«
»Ta zakon daje možnost pomoči pri prostovoljnem končanju življenja osebi, ki iz svojih fizioloških razlogov lahko pričakuje oz. že trpi ob koncu svojega življenja.«
»Njegovo morebitno sprejetje bi odprlo pot ločevanju med življenjem, ki je vredno, in nevrednim, 'ki bi ga pod določenimi pogoji kar končali'.«
»V skladu s temeljnimi demokratičnimi načeli je prav, da vprašamo ljudi, kaj menijo o tem, ali naj sprejmemo zakon, ki bo omogočal pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.«
»Prostovoljna pomoč pri prostovoljnem končanju življenja pa pomeni, da je bistvena volja pacienta, da si življenja, ki je prešlo v neko samo trpljenje, ne želi nadaljevati. V tem smislu smo tudi oblikovali referendumsko vprašanje, da ne bo dileme, o čem se odločamo, ko bomo o tem odločali v parlamentu.«
»Velika nevarnost je, da bi se ob sprejetju takega zakona ostareli, bolni in drugi ranljivi začeli počutiti 'nevredne' in 'odveč' v družbi. Na preizkusu je vrednotenje kulture človekovega življenja.«
»Slovenija bi z odločitvijo za legalizacijo pomoči pri prostovoljnem končanju življenja sledila vrsti naprednih držav.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju